Kazimierz, niegdyś miasto konkurujące z Krakowem, dziś jest jego dzielnicą. Po zniszczeniach wojennych wraca powoli do swojej świetności. Odrestaurowane mury, bożnice, cmentarze, ratusz, rynek i inne miejsca kultowe dla gminy żydowskiej oraz liczne międzynarodowe imprezy kulturalne przyciągają znów ludzi z różnych stron świata.
Zapraszamy do wędrówki po osobliwym Kazimierzu z unikatową perspektywiczną mapą wykonaną piórkiem i akwarelą przez artystę - kartografa. Stepan Abrahamyan przez kilka tygodni przemierzał ulice i zaułki krakowskiego Kazimierza, precyzyjnie dokumentując wszystkie detale architektury miasta, by zilustrować najwierniej współczesny jego obraz.
Ta mapa-panorama jest pierwszym od ponad 170 lat perspektywicznym obrazem Kazimierza. Ukazuje różnorodność architektury świadczącą o burzliwych dziejach miasta. Obok synagog i dawnych żydowskich miejsc modlitwy w pejzażu Kazimierza rysują się też sławne kościoły i klasztory. To tu przecinają się, jak nitki historii, ulice: Estery z Miodową, Warszauera, Meiselsa i Józefa z ulicą Bożego Ciała. Na mapie-panoramie zaznaczono również większość obiektów dawnego miasta żydowskiego, np. dawną mykwę, gimnazjum hebrajskie, szpital żydowski, rytualną rzeźnię drobiu, Towarzystwo Studiowania Tory czy szkołę dla dziewcząt Bejs Jakow.
Mapę-panoramę zdobią obrazy pięknych siedmiu, obecnie czynnych, synagog. W tablicy tytułowej dla porównania pokazano dawną panoramę z XVIII wieku. Menora i Aron ha-kodesz tworzą barwną ornamentykę mapy. Zachęcamy do odkrywania urody zabytków i innych obiektów starego Kazimierza z pomocą tej unikatowej panoramy miasta, która przybliży bogactwo szczegółów, ukaże perfekcję i kunszt artysty.